Czym jest zabieg cyklinowania parkietu?

Cyklinowanie parkietu jest ważnym zabiegiem, który powinniśmy wykonywać okresowo, aby zapewnić naszej podłodze długotrwałą trwałość i piękny wygląd. Chociaż cyklinowanie może być czasochłonne i kosztowne, jego regularne wykonywanie jest niezbędne do utrzymania solidnego i atrakcyjnego parkietu. Istnieje kilka sytuacji, w których cyklinowanie parkietu staje się niezbędne. Co jednak warto wiedzieć na temat czynności, którą jest cyklinowanie parkietu? O czym pod żadnym pozorem nie możemy zapomnieć? Sprawdźmy!

Od czego zacząć przygotowania do cyklinowania parkietu?

Po pierwsze, cyklinowanie jest czasami konieczne po przeprowadzeniu remontu lub naprawy. Jeżeli na przykład części desek zostały usunięte lub cykluje je nowa podłoga, cyklinowanie jest potrzebne do pozostawienia równej powierzchni na całym parkiecie. Jeżeli cyklinujesz parkiet samodzielnie lub poprzez firmę, która świadczy tego rodzaju usługi upewnij się, że urządzenie do cyklinowania podłóg działa w sposób prawidłowy. Zwróć uwagę na to, czy głowica idealnie przylega do każdego miejsca w podłodze. 

Cyklinowanie parkietu bardzo często staje się także konieczne po kilku latach intensywnego użytkowania podłogi. Jakikolwiek ruch na powierzchni drewnianej, powoduje efekt ścierania i stopniowe odsuwanie się warstwy wierzchniej. Wraz z upływem czasu, na powierzchni podłogi zaczną pojawiać się nierównoległe linie i fałdy. Cyklinowanie pomoże usunąć te deformacje i odnowić blask drewnianej podłogi.

Dlaczego warto regularnie wykonywać cyklinowanie parkietu?

Cyklatorska warstwa lakiernicza także może ulec zniszczeniu poprzez intensywne użytkowanie. Zużycie podłogi może też być np. spowodowane intensywnym działaniem promieni słonecznych oraz innymi czynnikami zewnętrznymi. To może generować mikroskopijne ubytki, które z czasem będą się pogłębiać. Regularne cyklinowanie rewitalizuje warstwę lakierniczą, co pozwala na cieszenie się widokiem pięknej i przede wszystkim estetycznie wyglądającej podłogi. Nie ma jednoznacznych odstępów czasowych, w których konieczne jest wykonanie cyklinowania drewnianej podłogi – czas jest zależny od jej zużycia.