Co to jest gospodarka cyrkularna?

Z pewnością każdy z was zetknął się swoim życiu z pojęciem, którym jest gospodarka cyrkularna. Niestety, nadal niewiele osób wie, jak to pojęcie jest kluczowe dla środowiska i co dokładnie oznacza. Określenie, którym jest gospodarka cyrkularna, pochodzi od angielskiego  wyrażenia circular ekonomy. Należy też podkreślić, że pojęcie takie, jak gospodarka o obiegu zamkniętym jest tożsame z wyżej wymienionym i realnie wpływa na poprawę stanu środowiska. Jakie jednak działania jesteśmy w stanie podjąć w ramach tego rodzaju pojęć? Czy rzeczywiście są one bardzo proste do zrealizowania i każdy z nas może się w nie zaangażować? Na te, jak  jak i wiele innych pytań dotyczących powyższych zagadnień, odpowiedzi znajdziecie w naszym artykule. 

Znaczenie gospodarki cyrkularnej – jaki ma wpływ na środowisko?

Gospodarka cyrkularna polega przede wszystkim na tym, aby minimalizować ilość generowanych przez nasze gospodarstwa domowe odpadów. Mowa tutaj nie tylko o kwestiach dotyczących wyrzucania żywności, ale też i o tych, które dotyczą ponownego wykorzystania niepotrzebnych, nie zniszczonych i sprawnych urządzeń czy przedmiotów. Należy je oddać, a tym samym sprawić że zyskają nowe życie. Z pewnością są osoby które będą ich potrzebowały znacznie bardziej od nas. Za pomocą platformy internetowej możemy bezpłatnie zgłosić, że posiadamy w swoich zasobach tego rodzaju przedmioty, a kurier bezpłatnie je od nas odbierze. Działając w taki sposób, nie tylko pomagamy innym i naszej planecie, ale też realnie działamy na rzecz organizacji o charakterze charytatywnym. 

Oddaj, nie wyrzucaj – czyli bycie eko jest fajne

Slogan, który brzmi: pomaganie jest fajne, czy też bardzo podobnie brzmiący do niego: bycie eko jest fajne, nie wziął się znikąd. Świadomość tego, że możemy w inny sposób – zupełnie bezpłatnie – przyczynić się do poprawy jakości środowiska, jest niezwykle istotna. Warto zatem wiedzieć, z jakich platform korzystać i które z nich działają na rzecz zrównoważonego rozwoju naszej planety. Podejmowanie kroków mających na celu zminimalizowanie generowanych przez nas odpadów, realnie wspiera zatrzymanie zmian klimatycznych. Zmniejsza się także zanieczyszczenie gleby a także wód gruntowych. W dalszej perspektywie, wspieramy rozwój gatunków roślin i zwierząt – również i tych zagrożonych. Innymi słowy, bez większego wysiłku jesteśmy w stanie zrobić naprawdę bardzo dużo dla naszego środowiska.