Jak raz na zawsze pozbyć się szkodników drewna?

Drewno jest dla nas bardzo cennym surowcem wykorzystywanym do tworzenia elementów konstrukcyjnych, mebli, dekoracji, schodów, parkietów oraz jeszcze wielu innych rzeczy. Nie tylko jednak pełni ono ważną rolę w życiu człowieka. Okazuje się, że dla wielu pasożytujących w nim owadów jest miejscem schronienia, rozwoju oraz wyżywienia. Jeśli w drewnie znajdującym się w konstrukcji naszego budynku znajduje się jeden tego typu osobnik nie widzimy jeszcze zagrożenia. Niestety samica ta złoży w najbliższym czasie mnóstwo jaj, z których bardzo szybko wylęgną się larwy. W tym momencie zaczyna się robić naprawdę ogromny problem. To one rozpoczynają drążenie kanałów i żerowanie w tkance surowca. W konsekwencji następuje destrukcja drewna. Niezależnie od gatunku drewna istnieje mnóstwo rodzin szkodników, które preferują różne drewno, tym samym każdy jego rodzaj jest narażony dla żerowanie w nim szkodników. Okazuje się również, że drewno może być atakowane w bardzo różnym czasie. Może to być drewniana konstrukcja naszego dachu, wiekowy drewniany kościół, czy drewno niedawno ścięte, które czeka do dalszego wykorzystania w budownictwie. W tym ostatnim przypadku okazuje się, że rozwój szkodników dyskwalifikuje je z tej działalności i może być wyłącznie spożytkowane w firmie zajmującej się produkcją opału.

Czasami nawet w naszym domu gdy nastąpią olbrzymie uszkodzenia w konstrukcji dachu, boazerii, schodach czy parkietu dalsze użytkowanie stoi pod znakiem zapytania, a niejednokrotnie pozostaje nam je jedynie wymienić.

Niezależnie pod decyzji warto w tym momencie przeprowadzić jeszcze proces jakim jest fumigacja. Zapobiegnie ona przeniesieniu się szkodników znajdujących się w domu na inny drewniany element czy mebel.

Jest ona całkowicie bezpieczna dla drewna, zabieg ten polega bowiem na wpuszczeniu do domu gazu, jakim jest fosforowodór. Utrzymywanie przez kilka dni jego określonego stężenia zapewni nam specjalna folia, którą okrywamy budynek. Dzięki temu mamy pewność, że wszystkie szkodniki wyginą włącznie z larwami.