Załóż firmę w Niemczech – poradnik przedsiębiorcy

Założenie własnej działalności gospodarczej w Niemczech, to coraz bardziej powszechna praktyka wśród Polaków. Wynika to przede wszystkim z faktu, że coraz częściej emigrujemy z kraju właśnie  do Niemiec, gdzie możliwości rozwoju są większe, podobnie jak i  pracy. Założenie  działalności gospodarczej w Niemczech także jest niezwykle łatwe.  gospodarczej. Dlaczego zatem warto zakładać firmę w Niemczech? Co dokładnie jest główną przyczyną, że trend ten zyskuje na popularności? Sprawdźmy.

Firma na terenie Niemiec – czy to się opłaca?

Pierwszym i najważniejszym pytaniem, które należy sobie zadać, zanim zdecydujemy się na założenie własnej działalności gospodarczej na terenie Niemiec jest to, dotyczące opłacalności tego rodzaju inwestycji. Wielu z nas mówi: Załóż firmę w Niemczech, to znacznie bardziej opłacalne niż w przypadku założenia własnej firmy w Polsce. Czy rzeczywiście jednak tak jest? Co to zasady, tak. Przede wszystkim, wymagane jest znacznie mniej formalności, niż w przypadku założenia własnej działalności gospodarczej na terenie Polski. Jesteśmy w stanie złożyć je wszystkie w jednym urzędzie praktycznie w ciągu jednego dnia. Udając się do gewerbeamt, dostarczamy takie dokumenty jak zaświadczenie o zameldowaniu, kserokopie dowodu osobistego lub paszportu czy zaświadczenie o niekaralności. Prawdą jest, że ilość dokumentów która wymagana jest do założenia własnej działalności gospodarczej w Niemczech jest kilkukrotnie mniejsza niż w przypadku Polski. To pierwszy argument, który przemawia na korzyść założenia własnej firmy w Niemczech.

Wyższe zarobki, wyższa emerytura

Kolejnym argumentem, którego nie można pominąć kiedy mówimy o założeniu własnej działalności gospodarczej w Niemczech, jest możliwość zarabiania w euro. Dla Polaków, szczególnie tych którzy posiadają rodziny mieszkające w Polsce, to tak naprawdę jeden z najważniejszych argumentów. Co więcej, samo prowadzenie działalności gospodarczej w Niemczech generuje znacznie niższe koszty utrzymania, niż w przypadku  utrzymania firmy w Polsce. W związku z tym, że coraz więcej naszych rodaków wyjeżdża do Niemiec, trend  którym jest zakładanie własnej działalności gospodarczej na terenie Niemiec, staje się coraz bardziej powszechny.