Inwestycja w pompy ciepła – co warto wiedzieć na ten temat?

Ostatnimi czasy wiele mówi się na temat opłacalności pomp ciepła. Nie ma w tym stwierdzeniu kłamstwa, ponieważ oczywiście jest tak, że obecnie to właśnie pompy ciepła są jednymi z najbardziej ekonomicznych sposobów ogrzewania mieszkań i budynków. Istnieje jednak szereg czynników, na które należy zwrócić uwagę, kiedy wybieramy odpowiednią dla naszych potrzeb pompę ciepła. Ważny jest tutaj dobór mocy, odpowiednie zaprogramowanie urządzenia jak również skrupulatne policzenie kosztów związanych zarówno z zakupem jak i instalacją. Warto zatem wiedzieć, jaki jest koszt pompy ciepła, jeśli zsumujemy ze sobą wszystkie opłaty związane z pozyskaniem tego sposobu ogrzewania budynków. W naszym niniejszym artykule dokładnie przybliżymy państwu to, na co należy zwrócić szczególną uwagę, kiedy wybieramy pompę ciepła.

Co wlicza się w koszty zakupu pompy ciepła?

Wiele osób mylnie uważa, że koszt pompy ciepła, to jedynie zakup urządzenia. Tak naprawdę, jeśli chcemy poznać realny koszt związany z inwestycją, którą jest zakup pompy ciepła, musimy doliczyć do tego zarówno jej montaż oraz instalacje, jak również odpowiednie zaprogramowanie. Firmy, które zajmują się sprzedażą pomp ciepła, najczęściej oferują wszystkie wyżej wymienione usługi w tak zwanym pakiecie. Dzięki temu my oszczędzamy czas oraz pieniądze, niezbędne do tego aby znaleźć specjalistów, którzy zakupioną przez nas pompę ciepła odpowiednio przygotują do jej działania, a jednocześnie gwarancję, że wybrane przez nas urządzenie jest w stu procentach dopasowane do naszych potrzeb. Tylko w taki sposób jesteśmy w stanie zadbać o to, aby wybrana przez nas pompa ciepła rzeczywiście spełniała swoje zadanie.

Dlaczego pompy ciepła są opłacalne?

Ostatnią, choć wcale nie najmniej istotną kwestią, którą należy poruszyć, kiedy omawiamy urządzenia jakimi są pompy ciepła, jest ich opłacalność. Co tak naprawdę wchodzi w pojęcie opłacalności pomp ciepła? Oczywiście pierwszym z argumentów w tej dyskusji jest brak konieczności zakupu surowca grzewczego. Pompa ciepła pozyskuje energię ze środowiska – a co za tym idzie nie ma konieczności zakupu węgla, drzewa czy innego opału. To minimalizuje nasz sezonowy koszt ogrzewania o jakieś 3, może 4000 zł. Ponadto, pompy ciepła są urządzeniami w pełni elektrycznymi, a zatem nie zanieczyszczają środowiska. Są ekologiczne, a jednocześnie ekonomiczne – odpowiednio zaprogramowana pompa ciepła będzie pracować dokładnie wtedy, kiedy będzie to niezbędne. Innymi słowy, pobór energii będzie dopasowane do aktualnych warunków.