Kiedy zakładać autogaz

Grosz do grosza, a będzie kokosza… Stare znane przysłowie przyświeca wielu użytkownikom pojazdów silnikowych. Niektórzy oszczędzają starając się jeździć ekologicznie, inni szukają samochodów z niskim spalaniem lub napędem alternatywnym, a i tak śmieją się z nich właściciele instalacji gazowej. Bo jakby nie liczyć, sprawny, dobrze wyregulowany samochód, który został zagazowany generuje znacznie niższe koszty od ich niezagazowanych odpowiedników. Dzieje się tak z powodu niższej o połowie cenie paliwa.

To prawda, że do kosztów należy doliczyć instalację i obowiązkowe przeglądy, ale nawet wtedy w większości wypadków inwestycja się zwróci, a mając w kieszeni pieniądze, będziemy nawet w stanie przeboleć brak możliwości wjazdu do garaży podziemnych.

Pieniądze to nie wszystko

Walory ekonomiczne są silną pokusą. Jednak ekspansja „zielonych” powoduje, że ludzie są gotowi zapłacić setki tysięcy za samochody elektryczne i hybrydy. Czy w takiej sytuacji auta na gaz mają przyszłość?

Co do ekologii samochodów z instalacją gazową od lat toczą się zażarte dyskusje. Jeszcze 20 lat temu nikt nie miał wątpliwości, że gaz jest ekopaliwem. Dzisiaj sprawa nie jest taka oczywista. Porównując z benzyną i silnikami Diesla nie bierze się już pod uwagę ilości wydychanych spalin, ale raczej ich szkodliwość. Eksperci zauważają, że większość benzyn nie zawiera w składzie ołowiu i siarki, czego nie można powiedzieć o gazie, który w Polsce ciągle jest mocno zasiarczony. Mimo to jeśli się przyjrzeć dokładnie produktu spalania gazu są zdecydowanie mniej szkodliwe dla środowiska. Tutaj możecie sprawdzić ofertę Autogaz Lublin – montaż instalacji gazowych lpg Lublin

Przy rozwoju technologii silników benzynowych i elektrycznych, auta na gaz tracą eko-przewagę. Ciągle jednak znajdują się w czołówce.

Kiedy nie instalować gazu

Można długie godziny debatować czy gaz jest eko i czy warto w niego inwestować. Zwolenników jest równie dużo co przeciwników i każdy ma swoje racje. Jest grupa ludzi, która nie powinna instalować instalacji gazowej. Należą do nich osoby, które rocznie pokonują małe odległości (poniżej 10 tys. km) lub chciałyby zaoszczędzić na samej instalacji. Najtańsze rozwiązania, mogą być utrapieniem przez cały okres użytkowania pojazdu. Istnieją również silniki, które gazu zwyczajnie nie tolerują.

Gadu, gadu, a kasa ucieka…

Jeśli nie należysz to któreś z trzech grup wspomnianych w poprzednim akapicie, wspomnij piosenkę „Lej LPG” autorstwa LCHP. „Jestem z Polski cebulaku, nie mieszkam w Iraku…” Prosta prawda pokazująca, dlaczego auto w gazie „jest jak samiec alfa w stadzie. Szybko się zwraca i się opłaca”…