Leczenie narkomanii i innych uzależnień w ośrodku „Słoneczna”

Problem uzależnień jest w obecnym świecie bardzo powszechny. Uzależnić można się od bardzo wielu rzeczy zarówno od używek jak i od zachowań. Najczęściej spotykane są jednak uzależnienia od alkoholu, narkotyków, papierosów, hazardu, Internetu, seksu, jedzenia i gier. Chociaż obiekty, od których się uzależniamy są bardzo róznorodne wszystkie uzależnienia wyróżniają się jedną wspólną cechą – ich ofiary przez długi czas nie potrafią przyznać, że mają poważny problem.
Specyfikę uzależnienia właściwie pojmują jedynie inni uzależnieni, a osobom postronnym trudno pojąć istnienie nieodpartej potrzeby zaspokojenia „głodu”, że nie pozwala ona osobie uzależnionej na wykonywanie podstawowych czynności. I nie chodzi tu do końca o alkohol, gry czy papierosy. Początkowym objawem uzależnienia jest poczucie pustki, którą staramy się za wszelką cenę wypełnić. Potrzeba wypełnienia jej koncentruje całą naszą uwagę i jeśli chośby na chwilę tego nie zrobimy (nieważne czym: papierosem, kieliszkiem wódki czy wizytą w salonie gier) nie będziemy umieli normalnie funkcjonować. Zaspokojenie „głodu” niesie ulgę, euforię i błogostan, i zależnie od rodzaju uzależnienia trwa to dłużej lub krócej. W tym czasie możemy zająć się normalnymi czynnościami, jednak trwa to do momentu, gdy myśli niezależnie od naszej woli, znów zaczynają krążyć wokół tego, od czego jesteśmy uzależnieni. Koncentracja i stan euforii znikają, a myśli zaczyna wypełniać wyłącznie obiekt naszego uzależnienia. Niestety każdy nałóg prędzej czy później zaczyna zakłócać normalny tryb życia. Dla przykładu osoba uzależniona od nikotyny nie zjawi się w miejscu, gdzie nie będzie mogła przez dłuższy czas zapalić papierosa jak teatr,opera, kino itp. Tym samym rezygnuje z mnóstwa rozrywek na rzecz zaspokojenia swojej potrzeby.

Nałóg staje się ważniejszy niż wszystko inne, odbiera możliwość podejmowania niezależnych decyzji, choć ludziom uzależnionym przeważnie wydaje się, że to one sprawują kontrolę. W kółko powtarzają one, że w każdej chwili mogą zrezygnować, nigdy jednak nie wprowadzają tych słów w czyn. W momencie, gdy osoba tkwiąca w nałogu zrozumie, że to już nie jest jej decyzja, i że nie ma kontroli nad swoim życiem, może ona zacząć proces wychodzenia z uzależnienia. Leczenie uzależnień jest jednak procesem długotrwałym, niekiedy walka z nałogiem może trwać wiele lat.
W naszym kraju na chwilę obecną funkcjonuje około 100 ośrodków walki z uzależnieniem. Są to zarówno ośrodki państwowe jak i prywatne. Jednym z nich, zasługującym na wyjątkową uwagę jest Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień „Słoneczna”, leżący w Nowym Sączu na malowniczym wzgórzu Beskidu Sądeckiego. Ośrodek leczenia uzależnień został zbudowany w cichej i spokojnej okolicy, z daleka od miejskiego zgiełku. Otacza go sporych rozmiarów ogród, tworzący niezapomniany klimat oraz doskonały na letnie grille. Ośrodek posiada pokoje jedno i dwuosobowe z łazienkami, a do dyspozycji pacjentów jest biblioteka, salon z kominkiem, siłownia, tenis stołowy oraz rowery dające możliwość zwiedzania okolicy. Terapia uzależnień prowadzona w ośrodku obejmuje głównie: leczenie alkoholizmu, leczenie narkomanii oraz leczenie uzależnienia od hazardu. Kadrę ośrodka stanowią fachowcy, którzy odznaczają się szczególną empatią, wiedzą, ogromnym doświadczeniem zawodowym oraz – co ważne dla większości pacjentów – dyskrecją. Pracownicy ośrodka do każdego pacjenta podchodzą indywidualnie, starając się zapewnić pacjentowi poczucie bezpieczeństwa, zachowując przy tym maksimum poufności i anonimowości. Wszyscy pracownicy dokładają wszelkich starań, aby stworzyć pacjentom jak najkorzystniejsze warunki do wyjścia z nałogu.


Jeśli chcesz pomóc komuś bliskiemu bądź czujesz, że sam masz problem, bo nałóg przejął kontrolę nad Twoim życiem nie wahaj się i daj sobie szansę na szczęście. Każdy człowiek zasługuje na to, aby być panem swojego życia.