Bardzo często spotykamy się z określeniem pomnik, które jest używane w stosunku do nagrobka. Mówimy: o, ale ładny pomnik. Sęk w tym, że istnieje zasadnicza różnica, między pomnikiem, a nagrobkiem. Zakład kamieniarski Kielce, zawsze na samym początku rozmów dotyczących wykonania zlecenia pyta klientów, czy zależy im na wykonaniu pomnika, czy też nagrobka. Czym zatem różni się pomnik od nagrobka? Sprawdźmy!
Nagrobek – co to właściwie jest
Nagrobek, najprościej rzecz ujmując, to miejsce pochówku. Może być on zarówno pojedynczy, jak również podwójny. Również rodzinne grobowce kwalifikują się także właśnie jako nagrobki. Posiadają one wszystkie elementy podstawowe, jak również dodatkowe, które wchodzą w skład nagrobka, a są to:
- płyta nakrywowa,
- tablica napisowa,
- posadzka,
- miejsce na wazon – opcjonalnie,
- miejsce na lampion – opcjonalnie,
- dodatkowe, wykonane z kamienia elementy ozdobne: krzyże, serca lub inne formy, które mają za zadanie zdobić nagrobek.
Niezależnie od tego, czy decydujemy się na zamówienie nagrobka w wersji podstawowej, czy też zlecamy wykonanie dodatkowych jego elementów, nie jest on pomnikiem.
Pomnik – cechy charakterystyczne
W naszej kulturze przyjęła się także tradycja upamiętniania zmarłych właśnie za pomocą pomnika. To osobny byt, który nie posiada miejsca, w którym możemy złożyć trumnę lub urnę. Z reguły jest on wolnostojący, chociaż może bezpośrednio przylegać do nagrobka. Pomnik także pełni funkcje ozdobną. Podobnie jak nagrobek, wykonywany jest z wysokiej jakości, bardzo trwałego materiału. Zdecydowanie najczęściej jest to granit – ze względu na swoją odporność na działanie najróżniejszych czynników zewnętrznych. Zdarza się jednak, że pomnik wykonywany jest z marmuru. Jest on jednak wtedy nie tylko droższy, ale też i mniej trwały – choć różnica jest naprawdę minimalna – od granitu. Co więcej, kiedy chcemy postawić pomnik, nie musimy czekać 6 miesięcy, aż ziemia po pochówku opadnie i się ułoży. Pomnik może być postawiony w znacznie krótszym czasie, niż nagrobek.